ליקויי שמיעה

 
ליקויי שמיעה היא תופעה נפוצה בכל רחבי העולם. כחלק מתהליך ההתבגרות בשנות ה50-60 לחיינו, השמיעה מתחילה לרדת, במיוחד בתדרים הגבוהים.

תופעה זו הולכת ומחמירה במהלך השנים וכתוצאה מתהליך המודרניזציה משפיעה גם על אנשים צעירים מאוד הנחשפים לרעשים במועדונים והמשתמשים באוזניות המשמיעות מוזיקה בעוצמה רבה.
 
ליקויי שמיעה
 
ליקויי שמיעה מתאפיינים בקושי לשמוע אנשים המדברים בסביבה הקרובה של האדם, או במאמץ מיוחד המושקע במהלך שיחה טלפונית. עם זאת, אדם הסובל מליקויי שמיעה עדיין יכול לשמוע את המתרחש סביבו, ולכן לעיתים קרובות קשה לזהות את הבעיה. מעבר לזאת, הרבה אנשים, ובמיוחד הצעירים שבהם, שמרגישים כי ייתכן והם סובלים מסוגיבעיות שמיעה נמנעים מלטפל בעניין בגלל שהם פשוט מתביישים.

כיצד ליקוי שמיעה משפיע על איכות החיים?

השמיעה היא אחד החושים המשפיעים ביותר על הדרך שלנו לחוות את החיים, ולכן פגיעה בשמיעה פוגעת משמעותית באיכות חייו של האדם. אנשים הסובלים מליקוי שמיעה עלולים למצוא עצמם מתמודדים אפילו עם בעיות חברתיות, זאת כיוון שלא תמיד מצליחים לשמוע ולהפנים את המסרים המועברים בסביבתם. במציאות המודרנית ישנם פתרונות קלים לתופעה, ולכן אין סיבה לסבול.

קיימות 2 צורות עיקריות של ליקויי שמיעה וירידה בשמיעה:

תחושתית עצבית - sensory neoral - ירידת שמיעה עקב נזק בשבלול (קוכליאה) או בעצב השמיעה. לעתים מלווה בירידה בשמיעה ובהבנת המילים וברגישות יתר לצלילים חזקים.
חלק מהגורמים לליקוי זה, הם חשיפה לרעש מהשרות הצבאי או עבודה ובילויים.

הולכתית - conductive- ירידת שמיעה נזק באוזן החיצונית או תיכונה, כגון: קרע בעור התוף, הסתיידות עצמיות השמע, דלקות בחלל האוזן התיכונה ואפילו הימצאות גוף זר בתעלת השמע החיצונית.

קיים גם השילוב בין שני ליקויי השמיעה.

סיבות נוספות להתדרדרות בשמיעה:

השמיעה עלולה לרדת עקב הימצאות שעווה בתעלת השמע או כתוצאה מליקוי עיצבי כמו מחלה באוזן הפנימית ,עצב השמיעה או פגיעה פיזית במוח.

  • כתוצאה מכך נחוש אטימות ומלאות באוזן, ירידת שמיעה, רעש שלא ממקור חיצוני סחרחורות וכאבים.
  • באוזן החיצונית עלולות להיות דלקות אוזניים,שעלולות להיות מלוות גם בהפרשות (אצל ילדים בעיקר).
  • באוזן התיכונה עלולה להיות הסתיידות (אוטוסקלרוזיס), דבר שמונע מעצמיות השמע לנוע בחופשיות .
  • * המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא ו\או גורם מקצועי