מכון לבדיקת שמיעה

מהן אחוזים שניתן לאבד שמיעה?

 
איך מוגדרת ירידה בשמיעה?
ירידה בשמיעה היא בעיה נפוצה למדי, ממנה סובלים אנשים בכל הגילאים. הבעיה יכולה להיות מולדת או להתפתח לאורך החיים, והסיבה הנפוצה ביותר לירידה בשמיעה היא גיל מבוגר. כדי להבין מהי ירידה בשמיעה, ראשית יש להבין מהו סף השמיעה. קול הוא גל באוויר שעוצמתו נמדדת ביחידת מידה הנקראת דציבלים. אדם עם שמיעה תקינה יכול לשמוע קולות בעוצמה של בין 10 ל-150 דציבלים.
סף השמיעה הוא העוצמה הנמוכה ביותר אותה אדם יכול לשמוע, ולכן עבור אדם עם שמיעה תקינה סף השמיעה הוא כ-10 דציבלים, כאשר יש שונות בין אנשים שונים באוכלוסייה בסף זה והוא למעשה נע בין 0 לבין 15 דציבלים. ירידה בשמיעה מוגדרת כמצב בו סף השמיעה של אדם עולה ל16 דציבלים ומעלה. ניתן להפוך דבר זה לאחוזים מתוך השמיעה שלמעשה נעלמו – עבור סף שמיעה של 16 דציבלים, הירידה בשמיעה תהיה של כ-5%. לבדיקה בחינם לחצו כאן
 
מכון לבדיקת שמיעה
 
בדיקת שמיעה
 

כיצד מאבדים את השמיעה ובאילו אחוזים?

יש כמה גורמים לירידה בשמיעה שגורמים לירידה באחוזים שונים:

גיל מבוגר – זוהי סיבה שכיחה ביותר לאיבוד שמיעה. איבוד השמיעה עקב גיל מבוגר הוא הדרגתי, ולרוב מתחיל מלקות שמיעה קלה בה סף השמיעה עולה ל26-40 דציבלים, כלומר ישנה פגיעה של סביב ה-15% בשמיעה. איבוד השמיעה מחמיר לאורך השנים ויכול להגיע גם ללקות שמיעה חמורה שבה סף השמיעה מתחיל רק ב71-90 דציבלים, כלומר ירידה כבר של 50% ואף יותר מיכולת השמיעה. למרבה המזל ניתן לטפל ביעילות בלקות שמיעה שמתפתחת בעקבות גיל באמצעות מכשירי שמיעה מתאימים.

לקות מולדת – מעל לחצי מלקויות השמיעה הקשות ביותר נגרמות מלקות שמיעה מולדת. ישנם גורמים גנטיים שעשויים לעבור במשפחה אשר גורמים לחרשות, ולעומתם ישנם מקרים בהם מדובר בבעיה חד פעמית שאינה קשורה למוטציה גנטית כלשהי. לקויות שמיעה מולדות הן על פי רוב עמוקות מאוד, ובהן סף השמיעה הוא של 90 דציבלים ומעלה – כלומר שמיעה פחותה בכ-65% ומעלה משמיעתו של אדם רגיל.

מצבים רפואיים וחבלות רעש – ישנן מחלות שונות, בעיקר ויראליות, אשר יכולות לפגוע בהולכה החשמלית במנגנון השמיעה. המחלות העיקריות שפוגעות בשמיעה הן חזרת, חצבת ודלקת קרום המוח. מצבים כמו תאונות או חשיפה ממושכת לרעש חזק גורמים לפגיעה עצבית בשמיעה. הירידה בשמיעה עקב בעיה רפואית יכולה להיות בטווח רחב, החל מ20% ועד ל65% ויותר.

הכל עוד אפשרי אם הטכנולוגיה של אודיולוגי'ק

מכשירי שמיעה עבור אנשים עם ירידה בשמיעה הם בדיוק כמו משקפיים לאנשים שלא רואים ברור. שימוש במכשירי שמיעה יכול לפתור את מרבית הבעיות הקשורות לירידה בשמיעה, גם באחוזי ירידה של 65% ויותר. חברת אודיולוג'יק מומחית בהתאמת מכשירי